Látogatás az Európai Unió épületében

Nagyon szerencsés vagyok, hogy lehetőséget kaptam egy magyar csoport részeként látogatást tenni az Európai Parlamentben.

Az Európai Unió épületét belülről is nagyon sokat láthatjuk a hírműsorokban. Kívülről pedig az üveg épületet és a zászlórudak sorát.




Szigorú biztonsági ellenőrzés után jutottunk be a belső udvarra:



A köralakú belső udvarról jutunk be a bejárattól nézve hátsó négyszögletes hatemeletes épületrészbe, amelynek az udvara olyan mint egy melegház. Több emelet magasra fut fel a gyerekkorom meghatározó szobanövénye a filodendron. 


Ebbe az udvarba nem lehet lemenni, palával van burkolva. Nem is annyira burkolva, mint inkább csak kis átfedéssel egymás mellé rakott palasorok vannak. Ettől az egész olyan, mintha egy házetőn sétálnánk, amikor az épületet körbefogó folyosókon vagyunk. 


Az ellenőrzés dacára le kellett rakni a ruhatárban a nagyobb kabátokat és táskákat. Íly módon tehát egy kicsit nehézkesen indult a benti program. 

Meg lehetett nézni az Európai unió történetét bemutató kiállítást, valamint egy fotógalériát, ahol Európán kívüli híres politikusok láthatók európai személyiségekkel.


Majd mintegy bevezetésként mielőtt beülünk az üléstetembe és bekukkantunk a plenáris ülés munkájába, megnéztük a Parlamentáriumot. 


Ez egy kör alakú ülésterem, ahol 360 fokban a falakra vetített képek és filmrészletek mutatják be az unió kialakulását, sokszínűségét. 


Leülve felvettük a fejhallgatókat, beállítottuk a kívánt nyelvet és a hangerőt, és már indult is a film. 


A parlamentbe a tagországok közvetlen választás útján küldenek (az ország lélekszámától függően) meghatározott számú képviselőket, míg az európai Bizottságba az országok egy-egy tagot delegálnak. Ők a biztosok. A parlament székhelye Strasbourgban, az Európai Bizottságé pedig Brüsszelben van.


A parlament jogszabályok és nemzetközi egyezmények alapján működik. A legnagyobb kihívásokat az éghajlatváltozás, a globalizáció, a digitalizáció, a munkaerőpiaci és energiaproblémák, a polgárok személyes adatainak és biztonságának a védelme, a munkahelyek megörzése, a különböző érdekek összehangolása, az emberi jogok, a migráció és integráció okozza. 

Probléma, hogy Európa részaránya a világban csökken mind gazdasági, mind pedig a lakosság száma tekintetében, de a film készítői úgy vélik, hogy az Európai Unió egysége ellensúlyozza ezt a csökkenést.  Továbbá az unió segít a diktatúrák demokratizálásában, a nemzetek egyesítésében. Ezért kapta 2012-ben meg a a Béke Nobel-díjat.

A plenáris ülés terme előtt elvettem egy példányt a látogatóknak kirakott képviselői ülésrendből. Ezen látszik, hogy az egyes képviselők hol ülnek, melyik pártcsaládhoz tartoznak. 




Az előtérben lévő monitorokon is lehetett böngészni, ott nem csak név és párt szerint, hanem ország szerint, bizottsági tagság szerint is minden uniós nyelven. 


A parlamenti képviselők petíciókat nyújthatnak be, véleményük formálja az uniót és szavazhatnak. 
Nos alkalmunk volt beülni egy szavazásra. A látogatók a karzaton foglalhatnak helyet. 


Leülve a karzaton fejhallgatón kersztül szinkrontolmácsolásban lehet követni a beszédeket. 

Ha éppen ülés van akkor nem szabad fotózni, zajongani, tetszést vagy tiltakozást nyilvánítani. Hallottam, hogy a látogatásunkat megelőző napon az éppen felszólaló képviselő Magyarországot szidalmazta, és a jelenlévő magyar látogatók fújoltak, fütyültek. Ilyedten kapták fel - állítólag - a fejüket a képviselők és pislogtak a karzat felé. Majd, amikor az egyik képviselő védte a magyarokat, elismerve az erőfeszítéseket, akkor meg a nézők tapsoltak és éljeneztek. Végül kiküldték a magyar látogatókat az ülésről.

Amikor mi voltunk ott, akkor éppen egy sor törvény végszavazása folyt. Tele volt az ülésterem. A levezető elnök elmondta a jogszabálytervezet számát, majd: "megnyitom, lezárom, mellette, ellene, elfogadva". Ez a gépi szavazás. Az asztalukon lévő gombokkal szavaznak a képviselők, de nem mindig. 
Utóbb megtudtam az egyik képviselőtől, hogy ha nem kér gépi szavazást az előterjesztő, akkor kézfeltartással szavaznak. Ezesetben a levezető elnök körbenéz az ülésteremben és megállapítja, hogy "elfogadva", vagy "elutasítva". Ha az előterjesztő nem úgy látta, akkor azonnal gépi szavazást kérhet. 

Villámgyorsan pörgött a szavazás. Megtudtam, hogy a képviselők kapnak egy listát a megszavazandó jogszabály nevével, ők ebbe előre bejelölik, hogy ők miképpen fognak szavazni (egyezetve a pártjukkal). Ha véletlenül rossz gombot nyomnak, akkor a szavazás után módjuk van az irodán bejelentést tenni, módosítást kérni. 

A szavazások lezárása után egy "vita" kezdődött. A levezető elnök sürgette a képviselőket, hogy aki ezen nem akar részt venni, az hagyja el az üléstermet. Ki is ürült néhány percen belül. A 705 képviselő közül csak 49 maradt. Később ebből is fogyott még! Nem volt ez igazi vita, csak felszólalás. 

Az első felszólaló Putyinról beszélt, meg arról, hogy a szélsőjobboldali képviselők kérik az Oroszország elleni gazdasági szankciók leállítását. A szónok szerint ez nonszensz, mert Oroszország GDP-je jelentősen csökkent a szankciók következtében. Szerinte néhány párt, köztük a Fidesz a szankciók leállításával Ukrajnát támadja. Az említett pártok Oroszországot támogatják szerinte, meg név szerint említette a magyar miniszterelnököt, Orbán Viktort, "aki gyakrabban jár Moszkvába, mint Brüsszelbe". A szónok szerint falat kell építeni Oroszország és az európai pártok közé. Azt is hozzátette, hogy a szélsőbaloldalnak üzeni, hogy további fegyvereket kell Ukrajnába küldeni, mert ennek a népnek a szuverenitása csak így érhető el. 

A második felszólaló az orosz dezinformációkról beszélt. Nem is igen értettem, hogy mit akar. Pedig magyarul hallgattam. 

Az épület további részeiben fotózkodtunk: 


A következő kép a ceremoniális kézfogások helyszíne: 


A képviselők itt adnak interjúkat: 



A nap során alkalmunk volt magyar Európai parlamenti képviselőkkel beszélgetni, meghallgatni a véleményüket a legfontosabb aktuális kérdésekről, kérdéseket feltenni, háttérinformációkat megtudni. 

Az egész csoportot vendégül látták egy szendvicsebédre, majd a városnézés után, este pedig egy háromfogásos vacsorára. Ezeken az alkalmakon is volt lehetőség kérdezni. 









Comments